Lag om försäljning, vad ska man kommunicera med till bostadsrättighetsadministratören?

Att köpa ett hem i ett bostadsområde ger en rad skyldigheter: när är det nödvändigt att informera administratören om försäljningen av lägenheten?

Lag om försäljning, vad ska man kommunicera med till bostadsrättighetsadministratören?

Försäljning av ett bostadshus

Vem köper enhus i bostadsrätt blir det condòmino och som sådan förutsätter en serie rättigheter och skyldigheter som härrör från samägandet av de gemensamma delarna av byggnaden.
Ofta är vi frågade vilka skyldigheter vi har i samband med meddelandet till bostadsledarens administratör köpavtal.

Köpavtal


En fråga som återkommande handlar om detta: Jag köpte ett hus i ett bostadsområde och administratören, som jag presenterade mig själv, frågade mig kommunikation av en serie data, sade att de tjänar för registreringskortet av bostadsrättsregistret, liksom en kopia av gärningen. Jag är verkligen skyldig att leverera till byggnadschefen en kopia av köpavtalet?
Jag läste någonstans den där är tillräckligt kommunikation skrivet av notarius publicus. Är det sant?
Frågan om leveransen av handling till bostadsrättighetsadministratören uppstod med införandet i bestämmelserna om genomförandet av civillagen och mer specifikt i femte stycket. 63 av en bestämmelse om denna uppfyllelse.
Det handlar om denna aspekt av förvaltningen av bostadsrättsläget, dess konsekvenser för förbindelserna med administratören och de bostadsutgifter som vi kommer att diskutera nedan.

Fastighetshandel och reflektioner om bostadsdokumentation

Vem köper en bostadsrättslägenhet är solidt ansvarig med uppdragsgivaren för kostnader relaterade till det år under vilket försäljningen ägde rum, liksom föregående år.
Vanligtvis hänvisar vi till köp av fastigheter, men för överföringen här menas det någon form av överföring av ägande, med undantag för arvtagarna som svarar på skulderna enligt deras kvot (artikel 752 i civillagen).
Det följer därför att köpta en lägenhet i ett bostadsrätt är nödvändig för att erkännas av administratören, för att ordna sin ställning i förhållande till den förvärvade fastighetsenheten.

Inköpsavtal och bostadsrättsregister

För att presentera dig för administratören, meddela bara att du är ny ägare eller behöver du något mer?
Vilka data vardera administratör är det nödvändigt att hålla det hela ledningen och sedan kommunicera det med efterträdaren?
Låt oss börja från den sista frågan att svara då den första.
Med hänsyn till varje bostadsrättslägenhet, måste administratören ta hand om registret över bostadsrättsregister, vilket måste innehålla, med hänvisning till bostadsrätterna:
- le genera enskilda ägare och innehavare av rättigheter och personliga njutningsrättigheter, inklusive skattelagstiftningen och bostaden eller hemorten
- uppgifterna lantmäteri av varje fastighetsenhet.
Och lagen notarie s? Kan administratören be om en kopia?

Köpa och sälja, registrera och bostadsrättslägenhet

Svar: nej, administratören kan inte fråga bostadsrätter för en kopia avförsäljningsåtgärd, i syfte att regelbundet behålla registret är det tillräckligt att bostadsrätterna meddelar de begärda uppgifterna, utan någon skyldighet att bifoga dem.
Så han klargjorde också garanten för personuppgifter skydd, som i fråga om profilerna i sin kompetens sa att administratören kan förvärva den information som gör att du kan identifiera och kontakta enskilda deltagare i bostadsrättsläget - vare sig de är ägare, bruksföremål, hyresgäster eller låntagare - begär allmän information inklusive en skattkod, bostad eller hemvist.
Det har också befogenhet att begära och få en indikation av kadastral data: stadsdelen, arket, partikeln, subaltern och kommunen. Det kan inte begära, eftersom det skulle vara överskott, en kopia av dokumentationen: som till exempel försäljningsavtalet där de begärda uppgifterna rapporteras, men också information som överstiger de som krävs för den korrekta förvaltningenNyhetsbrev Guarantor Privacy n. 387 av den 23 april 2014).
Tizio är ägare till a lägenhet och administratören ber honom om uppgifterna för registreringen av bostadsrätten. Om han också begär en kopia av gärningen, är Tizio inte skyldig att meddela det.
För det andra, om Tizio köper under ledning kommer han att vara skyldig att kommunicera kontraktet handel administratör?

Meddelande om handling till bostadsrättighetsadministratören

Artikel. 63, femte stycket, att. cc ålägger överföring till administratören av en autentisk kopia av titeln som bestämmer överlåtelsen av rätten (gärning), på grund av lutningstrafiken fram till det datumet för gemensamt och flera ansvar mellan uppdragstagaren och innehavaren av bostadsrättsaktierna.
Någon kan göra invändningar: men om uppgifterna i den nya villaen fortfarande måste kommuniceras för att behålla registret över lägenhetsbyggnader, vad är meningen av denna vidare kommunikation? Meningsfull invändning, men som vi sa i antiken, varar lex, sed lex.
Kommunikationen av handling Kan den ersättas med att ett motsvarande dokument skickas (eller levereras) i enlighet med den aktuella standarden?
Enligt Nationalråd för notarierJa det är möjligt att ersätta meddelandet om den autentiska kopian av försäljningsavdelningen med deklarationen av den bestämmelse som kan utfärdas av den ansvariga notarius publicusen, under förutsättning att en sådan deklaration är försedd med alla användbara indikationer till bostadsledarens förvaltningens syfte av registret över bostadsrättsregistret (se även studie nr 7-2018 / C av Maurizio Corona, Notaren och bostadsrätten: förebyggande rättvisa i bostadsrätterna).
Märk väl:
Det är en fakultetdet vill säga om notaren inte är skyldig att göra det, är han inte skyldig att utfärda en sådan förklaring.
- detta är en indikation på en "ordinistisk auktoritet absolut auktoritativ och starkt vägledande, men inte en lagbestämmelse.



Video: