Byggandet av en pool och respekt för juridiska avstånd

Må simbassänger respektera minsta avstånd mellan byggnader och partiets gränser? Svaret är komplext och beror på egenskaperna hos varje pool

Byggandet av en pool och respekt för juridiska avstånd

Några tips om respekt för juridiska avstånd

När en byggnad, en pertinens eller någon annan struktur på sitt eget land byggs eller byggs, måste vissa respekteras juridiska avstånd med:

  • andra byggnader, intilliggande eller frontister;
  • den gränserna för partiet;
  • infrastruktur som vägar eller järnvägar;
  • bondage allmänt avsedd för passage av nätverksinstallationer såsom kraftledningar eller gasledningar.

Avkoppling i poolen på rätt avstånd från partiernas gränser


Dessa avstånd fastställs generellt av byggregler och från stadsplaneringsverktyg (Allmänna regleringsplanen, Tillverkningsplan, detaljplaner etc.) för varje kommun och burk byta baserat på egenskaperna hos varje område där territoriet är uppdelat.
Det finns dock vissa minsta avstånd, antagen som obligatorisk, föreskrivet av Civil Code:

  • tre meter mellan angränsande byggnader, om inte byggd i överensstämmelse (artikel 873);
  • två meter från gränsen för brunnsdelen, tankar, svarta gropar, latriner och gödsel (artikel 889);
  • för jag diken och kanalerna, ett avstånd från partiernas gränser lika med deras djup (artikel 891);
  • tre meter från gränsen för partiet för träd långa träd, en och en halv meter för de lägre och en halv meter för buskar och buskar (artikel 892).

Pool i trädgården och juridiska avstånd


Men hur är det med strukturer som inte passar in i dessa kategorier, till exempel små pooler eller en underjordisk pool?
I dessa fall måste vi tänka på analogi och framför allt att lita på rättsvetenskap av meningarna från den regionala förvaltningsdomstolen eller av kassationsdomstolen.

Må jorden pooler respektera juridiska avstånd?

Först och främst är det nödvändigt att fastställa huruvida en grundpool liknar en riktig byggnad eller till en cistern, eftersom i fråga om ett jakande svar för dess konstruktion måste det fastställda minimala avståndet respekteras.
Ur rent intuitiv synvinkel verkar svaret jakande, eftersom en inground pool faktiskt liknar en regnvattenuppsamlingstank och därför bör observera jag två meter från gränserna för det parti som föreskrivs avArtikel 889 av civillagen.

Inngården poolen kräver inte ett avstånd på 3 meter från de intilliggande byggnaderna


Däremot tycks rättspraxis motbevisa denna hypotes: det är i detta avseende som det är särskilt relevant dom av TAR av Campania 3520/2015, vilket visar att överensstämmelse med rättsliga avstånd inte gäller för inground pooler eftersom det inte är lämpligt för skapandet av skadliga håligheter som kan påverka hälsan hos miljön som ligger mellan de omgivande byggnaderna.
Denna härskning utesluter därför ekvationen mellan underjordiska och grundade simbassänger byggnader, med det följd att behovet av att respektera avstånden enligt artikel 873 i civillagen.
Å andra sidan klargör det inte huruvida det är juridiskt och juridiskt sett nödvändigt att bygga en ingroundpool minst ett avstånd av minst två meter från partiets gränser, det vill säga om grundvattenkraven för brunnar och cisterner appliceras på de underjordiska poolerna.

De underjordiska poolerna avviker från de minimala avstånd som krävs enligt lagen


en riktade forskning för att klargöra denna tvivel har tyvärr givet negativt resultateftersom det verkar som om ämnet aldrig har varit föremål för specifika domar.
Jag tror emellertid tillrådligt, som en försiktighet, lika överensstämmer med bestämmelserna i artikel 889 i civillagen, särskilt för tekniska skäl.
Faktum är att poolerna som ska begravas kräver utförandet av en preliminär utgrävning och nästa jet bakgrund och väggar i armerad betong: eftersom det här är verk som kan få återverkningar på intilliggande byggnader med skapandet av skador och misslyckanden (och efterföljande ansökningar om ersättning för skadestånd) uppfyller överensstämmelsen med ett rättvist avstånd någon risk.

Pooler över marken och avstånd mellan byggnader

Och poolerna seminterrate eller över marken, det vill säga från en landsnivå, måste respektera avstånden mellan byggnaderna?
Även i detta fall är svaret ledade. Först och främst måste du fastställa om poolen är tillfällig eller slutligen.
För att fastställa behovet eller inte respektera minsta avstånd från partiernas gränser och de andra byggnaderna anser jurisprudensen att detta kriterium är sant.
En inground pool är uppenbarligen ett permanent arbete, eftersom det kräver en oåterkallelig förändring av de ursprungliga tillstånden på platserna, medan en över poolen kan fixas eller demonteras.
Istället, enligt akonsoliderad tolkning, men tyvärr inte ensam delat, den avtagbara pooler, lätt flyttbar i slutet av säsongen och vars installation inte kräver konstruktion av byggnadsverk likställs med enkla inredning element som inte kräver respekt för juridiska avstånd eller frågan om bygglov.

De underjordiska poolerna kan vara mindre än tre meter från partiernas gränser


Kategorierna faller i dessa kategorier uppblåsbar piscinette för barn och pooler i kit montering som kan köpas i hobbybutiker, gör-det-själv och trädgårdsartiklar, med följande särdrag:

  • väggar består i allmänhet av plastmembran stöds av en stödjande struktur i metallrör sammankopplande leder;
  • dimensioner och djup innehöll;
  • väsentliga tillbehörssystem (endast pump och filter) med frånvaro av konstant vattenutbytessystem;
  • installation med markstöd på ett enkelt skyddande skikt eller ett lager av strandsand;
  • lätta och snabb montering och demontering.

Pooler och avstånd från partiernas gränser, ett kontroversiellt problem


Denna tolkning verkar finna ett exakt svar även på regleringsnivå.
Artikel 137 i Regionalt lag i Toscana 137/2014 i själva verket säger att

Arbeten, ingrepp och artefakter som inte på ett betydande eller permanent sätt förekommer på områdets resurser, saknar betydelse för stadsplanering, för deras objektiva egenskaper av konstruktiv försiktighet och lätt avlägsnande eller på grund av den tillfälliga installationen.

Naturligtvis är allt detta endast giltigt om installationen av en flyttbar simbassäng inte går hand i hand med utförandet av verkliga byggnadsverk, för i det här fallet skulle det falla i byggandet av permanenta arbeten såväl i fråga om respekten av avstånden som planeras och till frågan om a bygglov.

En inground pool befriar de minsta avstånd som fastställs mellan byggnader


den fasta pooler, i allmänhet murverk, behandlas istället som sant byggnader och därför kräver respekt för de minsta avstånd som krävs enligt civillagen (tre meter) eller av kommunala instrument, om det är mer restriktivt.
Rättsväsendet anser i själva verket konstruktioner inte bara de verkliga byggnaderna, men någon artefakt inte helt begravd med tecken på soliditet, stabilitet och immobilisering med avseende på marken, även om det uppnås genom stöd, inbyggnad eller fast anslutning till en befintlig byggnad. Detta antagande upprepas av mening n. 13389/2011 av Cassation.
Och pooler på skalen, uteplatsen eller a inre hålrummet av befintliga byggnader, till exempel ett bostadsområde?

Poolen på taket av en befintlig byggnad är inte föremål för respekt för avstånd


Enligt min åsikt är det inte förutsatt att avståndet respekteras eftersom poolen, som utgör en integrerad del av en byggnad, inte är konfigurerad som arbeta själv.

Iter för byggandet av en simbassäng

Den som vill bygga en underjordisk eller överjordisk pool bör därför anställa en betrodd tekniker, eftersom vägen att följa ger många steg:
1) Preliminär genomförbarhetsstudie bestående av undersökningen av byggreglerna och stadsplaneringsinstrument: dessa verktyg kan faktiskt förskriva respekten för större avstånd eller mer restriktiva villkor som till exempel maximala dimensioner, material eller speciella konstruktiva anordningar. Detta villkor föreskrivs uttryckligen enligt artikel 873 i civillagen, som lyder:

Konstruktionerna på slutgiltiga medel, om de inte är förenade eller vidhäftande, måste hållas på ett avstånd av minst tre meter. Ett större avstånd kan fastställas i lokala föreskrifter.

En pool behöver inte respektera de avstånd som krävs för byggnader


2) verifiering av begränsningarna: i områden med landskapsbegränsning Byggandet av en simbassäng kan faktiskt uteslutas.
3) Utarbetandet av a projekt i enlighet med kraven i punkt 1.
4) Begäran från kvalifikationsbyggnadstitel: Byggandet av en simbassäng, underjordisk eller över marken, enligt regeln i varje kommun kräver normalt att en certifierad startrapport för verksamheten presenteras (SCIA) eller frisläppandet av a Byggnadstillstånd.
Om du faller i området med begränsad anlagdhet behöver du också begäran om att Landskapstillstånd vid den lokala superintendensen.



Video: Transformers: Dark of the Moon