När är det möjligt att sälja eller hyra bostadsfastigheter?

Försäljning eller uthyrning av bostadsfastigheter är möjlig så länge det finns en överenskommelse på det sätt som specifikt föreskrivs för att kontraktet ska fastställas

När är det möjligt att sälja eller hyra bostadsfastigheter?

Condominial lokaler

Vanliga delar

Det kan hända att på grund av byggnadens speciella konformation har bostadsbyggnaden tillgänglig för fastighetsenheter (var de riktiga lägenheter eller enkla rum) av gemensam egendom.
en uttryckligt falltill exempel är det det som anges i konsten. 1117 n. 2 cc, när det sägs att de är gemensam egendom, om inte annat föreskrivs för titeln (det vill säga inköpsordern eller bostadsrättsreglering av avtalsenligt ursprung), rummen för conciergen och för inkvartering av portaren, för tvättstuga, för centralvärme, för torkställ och andra liknande gemensamma utrymmen.
Bland annat liknande delade tjänster, betrakta, bland de vanligaste hypoteserna, lokalerna som är avsedda för att utföra bostadsrättsföreningarna.
den avsedd användning av dessa fastighetsenheter är inte bara inskriven av indikationen i staplarna, även genom beslut av bolagsstämman (konst. 1117-ter handelslagen.) och de väsentliga användningsområden som de berörda parterna infört.
I avsaknad av indikationer, enligt art. 1102, första stycket, c. Varje villa kan använda den gemensamma saken, förutsatt att användningen inte ändrar sin destination och hindrar inte andra deltagare från att använda sig av det enligt deras rätt. För detta ändamål och inom sådana gränser kan användaren på egen bekostnad göra de ändringar som är nödvändiga för den bästa njutningen av saken.
att vad händer om du väljer att sälja den eller hyra den för att kunna dra nytta av en gemensamt ägd fastighetsenhet?
Reglerna dikteras med avseende på bostadsrätt i byggnader De hanterar inte direkt med en sådan händelse.

Försäljning av bostadsfastigheter

Condominial assembly

Först och främst är det därför nödvändigt att vända blicken mot de dispositioner som dikteras för gemenskap i allmänhet (gäller för bostadsrätten på grund av hänskjutandet enligt artikel 1139 i civillagen).
I detta hänseende är referensstandarden den som dikteras av tredje stycket ikonst. 1108 tredje stycket c. enligt vilken: Samtycke från alla deltagare är nödvändigt för utlämningshandlingar eller konstitution av verkliga rättigheter i den gemensamma fonden och för leasingavtal med en löptid på mer än nio år.
I fallet med försäljningen, den förhållandet förordningar: Att överge något som ägs av någon, det är alltid nödvändigt med samtycke från den berörda personen och eftersom det gemensamma gottet är med alla bostadsrätter är det förståeligt att samtycke från alla är avgörande för att driva försäljningen.
Inte bara för försäljningen utan också för upprättandet av en verklig rätt till njutning (ex. nyttjanderätt) Det enhälliga avtalet är obligatoriskt.
Likaså ultranovennial leasingpå grund av den betydande varaktigheten av avtalsförpliktelsen föreskrivs behovet av samtycke från samtliga medeägare.

Uthyrning av bostadsfastigheter

Vad händer dock om du vill ha det hyra en bostadsrätt tillgång?
Vilka nödvändiga fyllningar om den har en annan avsedd användning än den som den skulle ha på grund av platsen? Tänk på de fall där du vill hyra logiets hemvist, vem har gått i pension eller en lokal insättning som har de juridiska kraven som ska användas som bostadshus.
Och för uppgörelse av hyresavtalet? Vad är majoriteterna nödvändiga?
den Högsta domstolen, innan reformen trätt i kraft fick han möjlighet att ange det Hyresavtalet för bostadsutnyttjande av bostadsrättshuset som tidigare beviljats ​​ett bostadsområde för lagringsanvändning resulterade inte i en förändring av fastigheten [...] av fastigheten (se domen nr 270 och 331 av 1976) men endast en annan användning som församlingen av bostadsrätterna kunde överväga med enkel majoritet av konsten. 1136 - punkt 2 i den italienska civillagen, som i frånvaro, som i detta fall, ratificerade direktörens handlingar (Cass. n. 8622/98).
Uttalet från stoatsDärför ansåg inte innovation den olika användningen av en tillgång genom att i huvudsak skilja mellan modifiering av avsedd användning och konkret användning som skiljer sig från den specifika destinationen.
Enligt författarens uppfattning Den aktuella avgörandet är för närvarande i potentiell konflikt med de specifika bestämmelserna i art. 1117-ter c.c. om ämnet för förändringar i användningen av vanliga saker. Om det är sant att undertryckande av concierge-tjänsten det skulle i sig kunna vara tillräckligt för att minska bostadens begränsning till hemorten för portaren (utan att det påverkar uppfyllandet av formaliteter i samband med transkript i offentliga register, för vilka samtycke från alla berörda parter alltid är nödvändigt) ) eliminerar detta faktum inte behovet av en lösning på ändringen av avsedd användning i händelse av att en sådan ändring är ett nödvändigt villkor för att senare kunna komma fram till leasingavtalets föreskrifter (som i fallet med den insättning som kan bli en bostad).
Detta förtydligades, det är användbart att fråga vad är nödvändiga majoriteter att komma fram till upplösningen av ett hyresavtal med en villafastighet.
I det avseendet, rättspraxis, när det blev ombedd att kommentera saken, sade att ingåendet av ett hyresavtal med en villa egendom är en handling av vanlig administrering som också kan ingås av administratören och sedan ratificeras av församlingen (jfr. Cass. 21 oktober 1998 n. 10446).
Det är uppenbart att frånvaron av ratificering utgör ett problem som kan leda till ekonomiskt ansvar som inte är likgiltigt för administratören.
Mot bakgrund av dessa bedömningar är det därför möjligt att ange att hyreskontrakten av en bostadsfastighet kan lösas:
a) i första samtalet med gynnsam omröstning av majoriteten av deltagarna i mötet och minst 500 tusendedelar;
b) i andra samtal med gynnsam omröstning av majoriteten av deltagarna i mötet och minst 333 tusendedelar.



Video: